Az Internet bővelkedik az összeesküvés-elméletekben, ezek között vannak egészen hajmeresztőek és kevésbé extrémek, viszont mindegyik csak egyetlen dolgot bizonyít: a virtuális térben az emberek kiszolgáltatottak és sebezhetőek az ellenőrizhetetlen történetekkel és állításokkal szemben.
A Northeastern University-n dolgozó Walter Quattrociocchi és munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogyan jönnek létre és hogyan terjednek az összeesküvés-elméletek a közösségi oldalakon, mivel úgy találták, hogy a különböző közösségi média oldalak hozzászólásai tele vannak összeesküvés-elméletekkel. Így elkezdték tanulmányozni a gyanús Facebook megjegyzéseket.A kísérlet időpontjául a 2013-as olasz választásokat szemelték ki, és arra voltak kíváncsiak, hogy 2.3 millió Facebook felhasználó hogyan reagál a Facebook-on közzétett politikai hírekre. Három különböző Facebook oldaltípusra, a megbízható, mainstream média, az alternatív híreket szolgáló (olyan híroldalak, amelyek a mainstream híreket egyből összeesküvés-elméletes hírekké alakítják át) és a politikai oldalakra érkező kommenteket figyelték leginkább.
Ezután azt vizsgálták, hogy ugyanezek az emberek hogyan reagálnak a hozzászólások közé, a "trollok" által beszúrt hamis vagy, szatirikus hírekre és egyéb hamis állításokra, információkra.
Az eredmények azt sugallják, hogy az összeesküvés-elméletek elsősorban azokból a posztokból indulhatnak ki, amelyek célja eredetileg trollkodás vagyis a célcsoport nevetségessé tétele volt. Ezek a hozzászólások az összeesküvés-elmélet kedvelők között élénk vitát váltottak ki, és gyorsabban is terjedtek ezekben a csoportokban a hamis állítások, mint a többiben.
A csapat azt is megállapította, hogy az alternatív híreket kínáló weboldalak látogatói nagyobb számban dőlnek be a hamis információknak, és tovább is éltetik azokat, mint a többi oldal követői. Ez egybevág a saját tapasztalatommal is, miszerint az összeesküvés-elméletek kedvelői sokkal inkább bedőlnek a hoaxoknak, ráadásul a hoaxot képesek beépíteni az összeesküvés-elméletükbe, így továbbéltetve a hamis információt.
Ez azért különösen ironikus, mert az alternatív híreket kedvelők épp a "tömeg manipulációt" kívánják elkerülni azzal, hogy kerülik a mainstream médiát, mégis ugyanúgy beleesnek a csapdába. A konteósok gyakran használják az ún. sheeple (sheep+people=birka) kifejezést azokra az emberekre, akik a mainstream médiából tájékozódnak és nincsenek tisztában az összeesküvés-elméletekkel. Mindig mondom, hogy attól, hogy valaki átállt egy másik nyájba még ugyanúgy birka maradt, csak más a juhász és a terelőkutya, aki megvezeti a csoportot.
Forrás