1) Éjszakai felvételeken Észak-Amerika és Európa
Ezeket a képeket sokan úgy osztják meg a különböző közösségi oldalakon, hogy milyen szép éjszakai felvételek, azonban a képek lokalizációk adatvizualizációi. A Flickr-en egy egész albumnyi található belőlük. És hogy mit ábrázolnak? A piros pöttyök a Flickr-re feltöltött képek, míg a kékek a Twitteren közzétett bejegyzések, tweetek földrajzi koordinátáit jelöli. Az adatvizualizációt Eric Fischer készítette, itt olvashattok bővebben a projektjéről.
2) Marilyn Monroe spanyol könyvet olvas?
Szinte hihetetlen, hogy a fenti kép nem egy eldugott, nevenincs oldalon került elő, hanem a New York Public Library egyik cikkéhez használta fel illusztrációként. Az eredeti képen Arthur Miller könyvét olvassa, ami nem meglepő, hiszen Monroe és Miller 1956 és 1961 között házasságban éltek. Monroe egyébként nagy könyvmoly volt, az a fenti cikkből is kiderült. Rengeteg fotó készült róla olvasás közben és otthonában egy szabályos magánkönyvtár volt. Ennek a képnek egyébként van egy másik változata is, ahol lecserélték az eredeti borítót.
3) Pajkos rajz a Szörny Rt-ben?
A fenti képet gyakran lehet megtalálni olyan összeállításokban, ahol a szubliminális üzeneteket gyűjtik össze. Ezek elvileg olyan ingerek, amelyeket tudatosan nem fogunk fel, mégis kihatással van a viselkedésünkre, és elvileg kódolt üzeneteket lehet így közvetlenül beleültetni az emberbe. Akár működnek a szubliminális üzenetek, akár nem, egy biztos, a fenti kép kamu. Az eredeti képkockán nem az a rajz látható.
4) Fura lencsefelhők a Fuji-hegy felett
Bár a lencsefelhők valóban rendkívül érdekes, azért a fenti kép mégiscsak túlzás egy picit. Első ránézésre talán nem tűnik fel rögtön, de tüzetesebben megnézve jól látható, hogy a legalsó felhőt másolták, majd kicsinyítették le többször egymás után. Az eredeti kép se rossz, felesleges elrontani ezzel.
5) Az űrsikló áttöri a felhőt
Jól eltalált fotó, igaz? A baj csak az, hogy nem valódi. A képet Richard Silvera készítette, és ő maga mondta a képről, hogy két fotó összeszerkesztéséből készítette. Művét meg is lehet vásárolni.
6) Óriásmedúza
Bár a sárga hajas medúzák (Cyanea capillata) valóban elég nagyok, de azért a fenti kép, még finoman szólva is túlzás. Ahogy az ebből a cikkből is kiderül, a búvárt később illesztették rá a képre, és a cikk szerzője megtalálta az eredeti, nem photoshoppolt képet is.
7) A villám belecsap a fába
Ez a kép gyakran úgy kering a neten, hogy egy hosszú záridős felvétel arról, ahogy egy villám belecsap a fába. A kép elkészítésének technikai nehézségeivel most inkább nem fárasztanálak titeket, legyen elég annyi, hogy ezt ebben a formában, szinte lehetetlen lenne kivitelezni. A kép azonban nem teljesen Photoshop mű. A színes fatörzset és a talajon végigszánkázó, kékes fényeket ún. fényfestéssel készítette el Darren Pearson (művész nevén Darius Twin), akinek több remek műve is van. Erre az alap fotóra photoshoppolta rá a a NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) egyik, villámról készült fotóját - mutat rá a Museum of Hoaxes szerzője.
8) A sors iróniája - térfigyelő kamera George Orwell szülőháza előtt
Nincs ilyenről szó, Orwell szülőháza előtt nincs térfigyelő kamera. Már ezen a képen is gyanúsak lehetnek az árnyékok, illetve a kamera kivágása, de az eredetileg manipulált képen, amit Steve Ullathorne készített, még inkább szembetűnőek a módosítások. Ennek ellenére sokszor felbukkan különböző weboldalakon.
9) Egy különleges felvétel Stonehenge-ről
Ez a kép sajnos ebben a formájában nem valódi, csupán két kép összeszerkesztéséből jött létre. A hátteret adó, valódi meteorról készült felvétel még 2008-ban készült Oklahomában. Később erre valaki rászerkesztette a Stonehenget, és azonnal többen osztani kezdték a közösségi oldalakon, annak ellenére, hogy párszor már megcáfolták különböző weboldalak.
10) A láthatatlan kiállítás
A kép általában valami ehhez hasonló körítéssel szokott futni: egy New York-i művész láthatatlan képekből rendezett kiállítást, műveiért a gyűjtők dollármilliókat csengetnek ki. A hír nem valódi, és először a kanadai CBC rádió "This is That" szekciójában volt olvasható. Az először meggyőzőnek tűnő hírforrásról az About menüpont alatt derül ki a turpisság:
This Is That is a current affairs program that doesn't just talk about the issues, it fabricates them.
Vagyis nem csak beszélnek a különböző témákról, hanem gyártják is azokat. Az eredeti képről pedig eltüntették Phil Stern fényképeit.
Források: