
Március elején több online hírportál is beszámolt egy csodálatos felfedezés történetéről: az angliai Shropshire-ben egy magánfarmon, egy nyúlüreget követve rábukkantak a középkori templomos lovagok egyik, földalatti rejtekhelyére, a Caynton Caves nevű barlangrendszerben.
Csakhogy a sztori nagy része teljesen hamis. A híradások többsége úgy állítja be a barlangrendszer és a rejtekhely megtalálását, mintha az egy új felfedezés lenne, pedig már jóval korábban is ismert volt. 2012-től ugyanis a farm tulajdonosa az egyre több látogató okozta rongálás és szemetelés miatt elzárta a kíváncsiskodók elől. Ha nem lett volna ismert korábbról, akkor nyilván nem látogatták volna annyian.
A korábbi években pedig valószínűleg több vallási szekta is használhatta szertartásaihoz a földalatti rejtekhelyet. Ezen a linken például 2009-es képek láthatók a barlangról, de van egy 2002-ben kiadott könyv is, amiben már beszélnek a barlangrendszerről.
Jó hát rendben, gondolhatnánk, hogy végülis nem nagy szám ha újra elővesznek egy már egyszer felfedezett barlang felfedezésének hírét, ám az egészet nyakon öntötték azzal is, hogy ez a templomos lovagok, 700 évvel ezelőtti rejtekhelye volt. Erre azonban a szakértők szerint semmilyen bizonyíték nincs, nem találtak odabent ugyanis semmilyen jelképet vagy használati tárgyat ami erre utalna. Külön szomorú számomra, hogy a Múlt-kor épp ellenkezőleg ír erről.
Ashley Cowie szakértő azt is hozzáteszi, hogy a barlang formája és kialakítása sem volt megfelelő a keresztény templomosok rituáléinak lebonyolításához. Ehhez hozzátehetjük még a ShropshireHistory.com weboldal ide vonatkozó leírását is, amely szó szerint úgy szól, hogy ez valószínűleg 19. század közepén létrehozott építmény, a viktoriánus korban ugyanis az ilyesminek nagy divatja volt. Ezt erősíti a Historic England adatlapja is, ott 18. század végére, a 19. század elejére datálják a keletkezését.
Tehát nem újonnan felfedezett barlangról van szó, pláne nem a templomos lovagok által használt rejtekhelyről.