Nem szeretek ilyenekkel foglalkozni, mert hogy is mondjam, a nemzeti öntudatukat sértve érzők bizony elég durva hangnemben tudnak kikelni önmagukból és a kultúra mindenféle mellőzése nélkül adnak hangot vélt vagy valós sérelmeiknek. Mégis azért foglalkozok ezzel a videóval, mert félrevezetés történik, és mint ilyennel, úgy érzem, hogy kötelességem foglalkozni. Nézzük tehát először a videót, és amit állítanak róla!
A videóban sok megdöbbentő szám hangzik el, ezekkel nem is vitatkoznék, ám amit állítanak a videóról az még megdöbbentőbb. A bejegyzés címe is arra utal, hogy állítólag az Európai Unió betiltotta ezt a reklámot, és tévében nem is vetíthetik, csak így a videómegosztó portálokon, és az Interneten keringhet. A probléma az, hogy ez hazugság. A videót a Magyar Termék Nonprofit Kft. és a Magyarok a Piacon Klub megbízásából a PopGroup reklámügynökség készítette, még tavaly márciusban, a magyar termékek iránti kereslet növelésének érdekében. A videó eredetileg csak a nonprofit cég honlapján volt elérhető, valamint a Heti Válasz című újság ingyenes CD mellékleteként szerepelt. Persze, az igencsak semleges cím, a "Válassza a magyar terméket!" nem hozott akkora látogatottságot, és érdeklődést. Aztán december elején az egyik hírportál ezzel a címmel közölte le a videót ("Az Európai Unió által betiltott magyar reklám") és máris százezrek nézték meg. Ebből látszik, hogy mekkora ereje van a szavaknak és a hírcímeknek. Azonban szó sincs betiltásról, ez csak az érzelmekre és a nemzeti öntudatra ható, igen erőteljesen manipulatív szalagcím.
Ami még érdekes volt a videó kapcsán, hogy a magyar termékek vásárlására buzdító lemezt nem valamelyik hazai CD gyárban, hanem Bulgáriában gyártották, bár maga a kisfilm ízig vérig magyar. Vagy lehet, hogy mégsem? Ugyanis a reklám egy hasonló, kanadai videó koppintása. Ha végignézzük a két videót, akkor láthatjuk, hogy ugyanazokat az effekteket és eszközöket használják, pedig a két reklámot, két külön reklámügynökség gyártotta.
Nem mondom, hogy ettől a reklám mondanivalója vagy megdöbbentő ereje esetleg hitelessége csorbát szenvedne, mindenesetre érdekes a szituáció.
Az talán már egy másik témájú oldalra tartozna, hogy miért drágábbak a hazai termékek, és milyen megoldást lehetne erre találni a jelenlegi helyzetben.
Frissítve (2012. január 19.): A Magyar Termék Nonprofit Kft hivatalos közleményt adott ki a téves hír kapcsán, ami itt olvasható.