Szélsebesen terjed az Interneten a manchester-i múzeumban található, forgó, egyiptomi szoborról készült videó, amit többen is beküldtetek nekem. Az origo például így számolt be az eseményről cikkében:
Magától forog egy óegyiptomi szobor egy manchesteri múzeumban. A múzeum egyiptológusa misztikus erőket sejt, de van, aki szerint létezik racionális magyarázat.
Értetlenül állnak a muzeológusok egy furcsa jelenség előtt a Manchester Museumban. Egy az ókori Egyiptomból származó szobor ugyanis látható külső körbeavatkozás nélkül lassan-lassan körbeforog a vitrinjében. A körülbelül 25 centiméter magas szobor egy egyiptomi sírból került elő, és 8 éve van a múzeum tulajdonéban, de eddig nem tapasztaltak hasonló jelenséget vele kapcsolatban - írja a Telegraph brit lap.
A jelenségre Campbell Price, a múzeum egyiptológusa figyelt fel. Egy nap azt vette észre, hogy a szobor elfordult, amit nagyon furcsállt, mert a vitrinhez csak neki van kulcsa, és ő nem nyúlt hozzá. "Visszafordítottam, de másnapra megint elmozdult. Ekkor készítettünk egy time-lapse videót, és bér puszta szemmel észrevehetetlen, a filmen jól létszik, ahogy forog" - idézte a Manchester Evening News.
A férfi szerint az ilyen szobrokat múmiák mellé temették, abban a hitben, hogy ha a múmia elpusztul, akkor a szobor nyújthat helyet a léleknek. Úgy vélte, ez okozza a mozgását is.
Mások szerint azonban szó sincs misztikus erőkről, egyszerűen a szerpentinit ásványból készült szobor és az üvegpolc eltérő anyaga miatt finom rezgésre megfordul a szobor. A helyi egyiptológus azonban kételkedik a racionális magyarázatban, mivel a szobor évek óta azon a polcon áll, és eddig nem mozgott.
Lehet, hogy a rezgéses magyarázat első olvasásra sántíthat, de jobban megvizsgálva a felvételt, és a jelenség mögött meglapuló fizikát, már inkább stabil lábakon áll. A videón többeknek feltűnt, hogy a szobor, csak reggel forog, akkor amikor a látogatók a közelében vannak. Ez már adhat némi gyanút arra, hogy talán mégsem a múmiák szelleme forgatja a szobrot, hanem a rezgések, de akkor mégis hogyan zajlik ez pontosan?
A Metabunk fórumozóira mindig számíthatunk, ha egy kis mítoszírtásról van szó, és ez most sem volt másképp. A Mick nevű fórumozó saját kísérlettel bizonyította, hogyan forgathatja meg a rezgés, az üveglapon lévő szobrot. Ehhez fadeszkára, egy sóval teli üvegre, egy üvegasztalra és néhány csavarra volt szüksége.
Az elforduláshoz mindössze annyi kellett, hogy nagyon hátul legyen a súlypont, így megkapjuk a forgás középpontját. Továbbá kellett az, hogy a szobor anyaga nagyon kemény, a talpa pedig egyenetlen legyen. Ekkor a kemény kő, és az üveg között nagyon minimálisra csökkent a súrlódás, így a súlypont körül el tud fordulni a szobor, a rezgések hatására.Ezen a képen látható, ahogy csavarokkal modellezte a kemény, de egyenetlen felületet.
Természetesen a videón látott eredmény még önmagában nem lenne teljes mértékben elegendő a cáfolathoz, hiszen válaszolnunk kell bizonyos kérdésekre, amiket most meg is teszek.
Miért nem forgott korábban?
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a vitrinben tárolt szobor korábban is mozgott, igaz apróbb, észrevehetetlenebb mozgást végzett, de a látogatók lépései valamint zaja által keltett rezgések miatt már korábban is vándorolhatott. Viszont csak mostanában került olyan pozícióba, hogy ne oldalirányba tudjon elmozdulni, hanem a súlypontja körül el tudjon fordulni. Ez pedig már egy lényegesen látványosabb jelenség, mint a pici, oldalirányú elmozdulás. Egyébként a kedves egyiptológus logikáját sem értem, mivel szerinte a rezgéses magyarázat nem ad választ erre a kérdésre, de akkor meg lehetne tőle kérdezni, hogy ha valami szellem mozgatja, akkor miért pont most kezdett el forogni?
Ha visszateszik a helyére, akkor miért forog mégis?
A videóról nem lehet megállapítani, így csak találgatok. Vagy maga az épület, esetleg a vitrin lejt és ezért érkezik meg mindig ugyanarra a helyre, ahol forogni tud, vagy maga az üveg nem teljesen egyenletes, és így egy kisebb gödör lehet a felületen. Ne feledjük, hogy a súrlódás a szobor és az üvegpolc között minimális, így könnyen elcsúszhat.
Miért nem forog a többi szobor?
Ennek több oka is van. Egyrészt a szobrok anyaga eltérő, másrészt a magasságuk sem azonos. A kisebb szobrok súlypontja sokkal alacsonyabban van, mint a magas szoboré, ezért sokkal stabilabban állnak. Akik rajonganak a technikai sportokért, azok tudják, minél alacsonyabban van egy versenyautó súlypontja, annál stabilabb. A szobrok valószínűbb más, puhább anyagból készültek, és talán a talpuk is egyenletesebb, mint a nagy szoboré.
Tehát nem a múmiák szelleme vagy más természetfeletti erő mozgatja a szobrot, hanem a fizika törvényei.