Egy új kutatás hátborzongató eredményedet mutat, és egy nem sokat hangoztatott tényre is rámutat: A tengeri állatok egy jelentős része vérzik, és daganatos, ennek ellenére így kerülnek bele a konzervekbe, mirelit zacskókba. Rákos, beteg élőlények húsát fogyasztja a világ?
Így kezdődik az a cikk, ami több hazai konteó oldalon is megtalálható és amit most bemutatnék nektek. Igazából nem is a cikk állítasai lennének a középpontban,hanem a benne elhelyezett fotók.
Az állítások egyik részével ugyanis azért nem lehet vitatkozni, mert tények. Mármint tény, és nem TÉNY!!!444!. Ilyen például a környezeti katasztrófa, amit a Fukusima Daiicsi atomerőmű sérülése okozott, vagy hogy egy 2007-ben megjelent tanulmány szerint duplájára becsülik a kezdeti sugárzás mértékét.
Az állítások másik részével meg azért nem lehet vitatkozni, mert kinyilatkoztatások, források nélkül. Nem tudni, hogy honnan szedte a szerző, hogy a daganatos halak a konzervekbe kerülnek, és az amerikai, kanadai emberek ezt fogyasztják. Illetve azt a forrást se tudni, ami bebizonyítja, hogy a Csendes-óceán élőlényeinek 90%-a kihalt.
Lesz viszont pár olyan állítás, ami megér néhány mondatot. Fontos egy dolgot megjegyeznem: nem azt állítom, hogy nincsenek daganatos halak, még azt se, hogy a fukusimai atomerőmű baleset semmilyen hatással nincs a környezetre, csak azt akarom bemutatni, hogy a cikk teljes állítása, ami szerint az összes felsorolt problémáért a fukusimai katasztrófa lenne felelős egyszerűen téves, és azt is szeretném nektek megmutatni, hogy itt is tetten érhető a bizonyíték-kreálás. Ahelyett, hogy valódi bizonyítékokat mutatnának be, az állításaikhoz gyűjtenek illusztrációkat, amit a többség készségesen el is hisz.
Először kezdjük az elején! A magyar nyelvű cikk egy 2015. októberében a Superstation95 oldalon megjelent cikk átfordítása, és nagyjából ugyanazokat az állításokat és képeket tartalmazza, ezért én az eredeti cikkben megjelent, képekkel foglalkoznék elsősorban, és nem a magyar nyelvűben lévőkkel.
Rögtön az első illusztrációként használt képpel problémák akadnak. A daganatos halat bemutató fotó ugyanis még 2004-ben készült, évekkel a fukusimai atomerőmű baleset előtt.
A következő képen, amin a cikk állítása szerint áttétes tumorok láthatók, valójában egy parazitával fertőzött lazac húsa, amit nemes egyszerűséggel a Wikipédiáról szedtek le.
A következő képpárosnak picit jobban utána kellett járnom, de végül némi Google képkereséssel sikerült. Segítséget nyújtott a bal alsó sarokban lévő szöveg, ezalapján jutottam el erre az oldalra. Itt a lenti képpárosról írnak, miszerint 2013. októberében megszaporodtak az ilyen és hasonlóan beteg halak kifogásáról szóló jelentések. A szakértők azonban azt nyilatkozták, hogy nagy valószínűséggel a halászhálóból megszökött példányok láthatók a képeken. A hálóból kibújva ugyanis a halak bőre megsérül, ami aztán gombák és baktériumok által könnyen elfertőződhet.
A következő felhasznált képet és annak eredetijét is láthatjátok. A képen valóban daganatos hal látható, amit az Athabasca-folyó vízgyűjtő területéről fogtak, ám a daganat nem a sugárzástól, hanem feltételezhetően egy, a folyamon fentebb lévő olajhomok bányából származó mérgezőanyagok miatt alakulhatott ki a halban. Az eredeti képen David Schindler, az Alberta Egyetem kutatója látható, kezében az illusztrációként használt hallal.
Az alábbi képen cápákon lévő daganatos elváltozások láthatók, a képek valódiak, de nem a fukusimai atomerőműtől lettek daganatosak a cápák. Itt állnék meg egy pillanatra a cikk egyik állításánál:
A fenti képen egy cápa látható, tele daganattal. Korábban ez teljesen ismeretlen jelenség volt, néha azért néha elő-elő fordult, hogy daganatos halakat találtak a tengerekben. Az utóbbi néhány évben azonban ez egyre sűrűbben előfordul.
Ez erőteljesen arra a tévhitre épít, hogy a cápák sohasem lehetnek rákosak. Sajnos éppen emiatt a tévhit miatt gyilkolják a cápákat, hogy aztán por formájában valamilyen kínai kamugyógyszerként jelenjenek meg a piacokon.
A következő képen lévő halon a bőrrák tünetei láthatók, ami a cikk szerint csak a radioaktív sugárzástól alakulhatott ki. Nos valójában a káros UV sugárzás lehet inkább az oka. A képen látható korall pisztráng halfaj ugyanis az Antarktisz környékén él, ahol jelenleg a legnagyobb az ózonlyuk, így ott különösen sok káros UV-sugárzás éri el a felszínt.
A cikkben ezután már nem halak, hanem egyéb tengeri élőlények szerepelnek a sokkolónak szánt képeken. Az alábbi képen egy feltűnően beteg fókát láthatunk, a bőre sebes, a szőre hiányos. A riogató cikk szerint csakis a fukusiamai atomerőműből származó sugárzás lehet a felelős ezért. Nos a NOAA szakemberei szerint elképzelhetetlen, hogy a sugárzás ilyen messzire a forrástól is kifejtse hatását. Az Alaszkánál kifogott példányokban nem mutattak ki jelentős sugárzást, a kifogás helyén csak a természetes háttérsugárzás értékét mérték. Vírusokra letesztelték a fókákat, de rengeteg egyéb tényező lehet, ami hasonló elváltozásokat okoznak. [Forrás]
Az alábbi képen egy furcsa tengeri csillag látható, aminek a kelleténél több karja (lába?) van. Nos a kép valójában 2006-ban, évekkel a fukusimai katasztrófa előtt készült, forrása a Wikipédia.
Az alábbi garnélarákról készült kép 2012-es, a Mexikói-öbölből származik, és valójában a British Petrol olajkatasztrófa egyik következménye. Legalábbis az Al Jazeera szerint.
A cikkekhez mellékelnek továbbá rengeteg sérült fókáról, teknősről készült képeket, ezek valójában a tengerbe került szeméttől, halászhálóktól megsérült egyedek, közük nincs a fukusimai atomerőmű balesethez.
A Superstation95-ös cikk és annak magyar fordításai azért nagyon veszélyesek és buták, mert ahogy a bevezetőben leírtam keverik a tényeket, a féligazságokat és a hamis információkat. Az egyszeri embernek elég nehéz kibogoznia a szálakat, hogy mikor, mit és hogyan ferdítettek a cikkekben. Nyilván nem tagadom, hogy a fukusimai katasztrófának súlyos környezeti hatásai voltak/vannak/lesznek, DE az említett cikkek egyszerűen fals és gyengelábakon álló bizonyítékokat hoznak fel állításuk alátámasztására, így a cikkek állítása nehezen hihetővé vállik számomra.