Nem mai hoax, de mint minden ilyen, sokáig, nagyon, nagyon sokáig fennmarad, mint az olaj a víz tetején, és időről időre, újra felbukkan. Most sincs ez másként. A napokban e-mailben kaptam egy powerpoint prezentációt (hát ezek is jó rég kimentek már a divatból), a kísérő szöveg pedig az volt, hogy a hackerek által, az ENSZ hálózatából kilopott képeket tartalmaz. Aki esetleg azt hinné, hogy ebbe fogok belekötni, hát téved: az ENSZ-hez valóban betörtek hackerek, mégpedig a LulSec nevű hacker csoport. Azt viszont nem lehetett tudni, hogy pontosan mit is akartak ott, loptak-e el bármi adatot, stb., de a nyomukat otthagyták. Fel is keltette az érdeklődésemet az e-mail pontosan emiatt, mert tudtam ezekről a dolgokról, és megnyitottam, meg amúgy is kellett valami anyag már a blogra.
Rengeteg érdekesebbnél, érdekesebb fotót tartalmazott a prezentáció (volt itt csészealj, piramosok, stb.), ezek közül most az óriás csontvázakat emelném ki.
Sajnos már lelőttem a poént. Tehát igen, bármennyire is szeretnénk elhinni, hogy valamikor, valahol óriás emberek csontvázait találták meg, a neten terjedő képek mind hamisítványok, azaz remek (némelyek kevésbé remek) PhotoShop művek. A gyanútlan netező pedig egyből bedől ennek, a többség csak továbblapoz, nem is figyel rá, de sokan terjesztik is az áltudományos hírt, így ezzel továbbéltetik a hoaxot.
Honnan is indult?
2004-ben indult útjára a lánclevél, amelynek a tartalma röviden annyi, hogy az arab sivatag dél-keleti régiójában, az ún. Üres Negyedben, vagy arabul Rab-Ul-Khalee területen folytatott gázkutatás során óriási emberi csontvázat talált, az Aramco Exploration. A levélben hivatkoznak a Koránra és/vagy a Bibliára (levéltől függő volt, hogy benne hagyták-e mindkettőt, vagy kivették valamelyiket). A levélhez mellékelték az alábbi képet:A levélnek volt egy másik módosulata is, amelyben már nem déli, hanem északi régióról, nem arab, hanem indiai sivatagról és nem Aramco, hanem Geo Exploration-ről írnak, és nem egy, hanem még több képet mellékeltek.Ha ez egy mai hoax lenne, és nem tudnám, hogy a képek PhotoShop művek, akkor is bele lehetne kötni a levelekbe: Rab-Ul-Khalee nevű arab terület nem létezik, az Aramco Exploration-ről vagy a Geo Exploration-ről a fent említett levélen kívül semmit sem találnék, mert nem léteznek. Már ezek is gyanúsak lennének, hát még ha kiderül, honnan is származnak a képek.
A kép eredete
Igazából minden kép eredetét nem tudom, mert nem minden képet ugyanaz a személy készített, hiszen ha valaki ihletett kapott és értett a fotómanipuláláshoz, azonnal nekiláthatott a hamis óriás fotó elkészítéséhez, ami mindössze pár perc, maximum óra alatt készen is volt és fel is került az Internetre, aztán szépen terjedt tovább és tovább és tovább…
Az első e-mailhez csatolt első kép eredete és készítése viszont ismert. A Worth1000 nevű weboldalon tonnaszám lehet találni manipulált fotókat, maga a honlap is erre szakosodott, mi több, versenyezteti a „megfotóboltolt” képeket. Az óriásról készült fotót az IronKate nevű, kanadia származású tag készítette, aki a NatGeo-nak elmondta, hogyan is készítette a manipulált fotót.A kép alapja egy 2000-es masztodon ásatásról készült légifelvétel volt (az ásatás pontos helye: Hyde Park, New York), amelyre egy felnagyított emberi csontvázat helyezett. Felhívta a figyelmet a kép hibáira is: a jobb felső sarokban lévő ember megvilágítása nem tökéletes, rendesen ki is lóg a környezetből, az ásójának/lapátjának nincs vége, és a jobb lába is indokolatlanul homályos. A képet mindössze másfél óra alatt hozta össze, és csak nevet azokon, akik azt állítják, hogy ismer olyat, aki ott volt a helyszínen. (Bizony, az emberi hülyeség és hiszékenység idáig terjedhet.)
A galériát megnyitva további óriás csontvázas Photoshop műveket láthattok. Ezek korábban az Amindenit! blog, Hoax Galériájában szerepeltek.