Népszerű közhiedelem, hogy a sokáig együttlakó nők (például kollégiumi szobatársak) menstruációs ciklusa összehangolódik, és mindenkinek egyszerre jön meg a menzesze. Ezt az állítást gyakorlatilag mindenki tényként kezelte és kezeli. A probléma ezzel az állítással, hogy mindenféle tudományos alapot nélkülöz. Pedig évtizedeken keresztül, többek között, ezzel a példával is illusztrálták, hogy mekkora hatással vannak a feromonok ránk.
Az egész tévhit egy 1971-ben, a Nature-ban megjelent, amerikai tanulmányból ered, melyet Martha McClintock és kollégái végeztek. A tanulmány készítői 135 lányt vizsgáltak egy kollégiumban. A kollégium négy folyósóval rendelkezett, így mindenhova kicsivel több, mint 25 lány került, akiket egy-, illetve kétágyas szobákban szállásoltak el.
Az eredmények azt mutatták, hogy az azonos folyosókon lévő lányok menstruációs ciklusa a vizsgálat ideje alatt elkezdett egymáshoz egyre közeledni. McClintock azt a - később tévesnek bizonyult- következtetést vonta le, hogy a női feromonok szinkronizációs hatást váltanak ki, és minél több időt töltenek együtt a lányok, annál inkább egymásra hangolódik a szervezetük. Azonban ezt a későbbi vizsgálatok nem támasztották alá, és egy 2013-as felülvizsgálat is tévesnek nyilvánította McClintock eredményeit.
Ahhoz, hogy belássuk nincs szó egymáshoz igazodásról, elég csak a matematikát elővennünk. Vegyünk két olyan nőt, akik menstruációs ciklusa 28 nap, tehát a leghosszabb csúszás is 14 nap lehet közöttük. Ha hozzátesszük, hogy egy menstruációs időszakuk 5-5 nap (ennél több szokott általában lenni), akkor már talán jobban érthető, hogy már egy kisebb társaságban is lesznek átfedések a menstruációs időszakok között, amit mi könnyen vélhetünk szinkronizációnak.