Január 20. óta hivatalosan is Donald Trump az Amerikai Egyesült Államok 45. elnöke, beiktatásának kapcsán úgy gondoltam, hogy az azóta eltelt kb. egy hét alatt kitermelt, hozzá kötődő, érdekesebb hoaxokat, álhíreket a Snopes alapján összeszedem Nektek egy helyre. Mint ismeretes, korábban az elnökválasztás hajrájában is rengeteg álhír, hamis információ terjengett a neten, és úgy néz ki, a lendület azóta sem csökkent jelentősen.
Trump a Ku-Klux-Klan tagjaival pózol ezen a képen?
A képhez mellékelt leírás szerint 2016 decemberében Donald Trump a KKK néhány tagjának társágában vett részt egy keresztégetésen.
A képet valójában Alison Jackson készítette a Private című könyvéhez, és a fotón nem Trump látszik, csak egy hozzá nagyon hasonlító egyén. Alison színészeket kért fel, hogy játszanak el hírességeket, akiket a fotókon szándékosan kellemetlen, félreérthető vagy egyenesen obcén helyzetekben fotózott le. A könyvben van egy olyan fotó is, ahol Donald Trump fegyvert fog Hillary Clintonra, vagy a könyvének egyik változatának borítóján Trump éppen Miss Mexico-nak (köhöm) "segít kicsit jobban terpeszteni".
Valójában ennyien voltak a beiktatáson?
Számos képpár jelent meg múlt hét péntek óta a neten, amiken az Obama és Trump beiktatására összegyűlt tömeg közötti különbségeket gyűjtik össze. Az alternatív tények univerzumában azonban terjengett két kép, amik szerint a hivatalos fotók hamisak, ezek az eredetiek, amiket a média elhallgat.
Valójában a két kép jóval korábban készült. Az egyik a 2016. júniusában Cleveland-ben utcára vonuló ünneplő tömeget örökítette meg. Az emberek a Cavaliers csapat NBA címének örültek ennyire.
A másik pedig még korábbi, 2015. novemberben készült, Kansas City-ben, ahol a KC Royals baseball csapat bajnoki címének örvendő tömeget fényképezte le a fotós.
Irány Kanada?
A fenti kép állítólag Maryland-ben jelent meg az autópályán. A kép természetesen manipulált, a hivatalos szervek is megerősítették, hogy Canada helyett a Metro felirat volt olvasható a közlekedési táblán.
Trump katonai parádét akart a beiktatására?
A Huffington Post közölt egy cikket még január 19-én, amelyben azt írják, hogy Donald Trump katonai parádét szeretne a beiktatására, ám rajtuk kívül csak egy twitter felhasználó van megadva még forrásként. A Snopes így Unproven jelzővel látta el az értesülést, mivel nem lehet utánajárni az igazságtartalmának.
Trump a Mézengúzból (Bee Movie) és az Avatarból lopta a beiktatási beszédét?
A fenti képeken láthatók a párosítások, a bal oldalin Trump beszéde, míg a jobb oldalin a filmbeli megfelelője. Valójában egyik idézet sem szerepel az említett filmekben.
Mások szerint A Batman - The Dark Knight Rises című filmben, Bane szájából elhangzott mondatot plagizálta, de ez inkább tűnik véletlen egybeesésnek, semmint szándékos plagizálásnak.
Forrás
Trump eltávolította Martin Luther King szobrát?
Zeke Miller, a Time magazin tudósítója posztolta twitterre, hogy az újonnan megválasztott elnök a Fehér Házba költözésekor eltávolította a Maritn Luther King fejszobrát az irodából.
Később egy másik tweetben korrigálta tévedését, de Sean Spicer megelőzve őt posztolt egy képet szintén twitterre, bizonyítva, hogy a szobor még mindig az irodában van.
Ilyen nők tüntettek valójában Trump ellen?
A kép szerint a médiában közvetítettel ellentétben ilyen és hasonló nők vettek részt a Trump ellenes felvonuláson. A fotó valójánan az ún. "Slutwalk" eseményen készült még 2013. Szeptemberében Chicagoban.
Donald Trump szerint az ISIS után a kanadai nők jelentik a legnagyobb veszélyt?
Többen is bedőltek az álhíreket közlő Burrard Street Journal oldal cikkénenk, melyben egy olyan jelentésről adnak hírt, mely szerint a kanadai nők veszélyesebbek még az Iszlám Államnál is.