Facebook-on kaptam egy videót, amiben a Belügyminisztérium egykori osztályvezetője, dr. Opál Sándor beszél, és persze ki mást hívhattak volna meg sztárvendégnek a Mokkába, mint Pataky Attilát. A bejegyzés végén majd erről a videóról is írok egy véleményt, most azonban inkább Pataky egyik kijelentésével foglalkoznék, miszerint az emberek egykor azt hitték, hogy a Föld lapos. A probléma az, hogy ez egy közkeletű tévhit, amit nagyon sokan, nagyon sok helyen, tévesen használnak fel érveléseikben.
Először is azt le kell szögezni, hogy nagyon sok ősi nép vallásában megtalálhatjuk a lapos Föld elképzelést. Európában az ókor elejéig volt elterjedt, de ismerték a Közel-Keleten, Indiában, Kínában, de egyes amerikai őslakos törzseknél is találtak már bizonyítékot arra, hogy a lapos Földben hittek.
A címben feltett kérdésre a válasz az, hogy nem, sőt már az ókorban ismert volt, hogy a Föld gömb alakú. Először a i.e. VI. században élt Pitagorasz tanítványai vélekedtek úgy, hogy a Föld feltehetően gömb alakú. Eratoszthenész sikerült megmérnie a Föld méretét is hozzávetőlegesen, meglepően jó hibahatárral, pedig nagyon egyszerű eszközöket használt a méréshez.
Gátőrök jelentették neki, hogy az egyiptomi Szüéné (ma Asszuán) városában - mely majdnem pontosan a Ráktérőn fekszik - napforduló idején a nap egyáltalán nem vet árnyékot, és a legmélyebb kutakat is bevilágítja a Nap fénye. Eratoszthenész ezt nagyon érdekesnek találta, és Alexandria városában egy egyszerű pózna árnyékát megmérve azt kapta, hogy ugyanebben az időben 7,2 fokos szöggel esnek be a Nap sugarai. Mivel ismerte a két város közötti távolságot (utazók elbeszélése alapján 5000 sztadion), egyszerű számítással (a két város távolsága / Föld kerülete = mért szög / 360°) megkapta a Föld átmérőjét, amely 250 000 sztadionra jött ki. Azt nem tudjuk, hogy melyik sztadiont használta, de a mérési hiba így is elenyésző. Ha az olümpiai sztadiont használta, amely 185 métert jelent ma, akkor a Föld kerülete 46 250–46 280 km-t kapott, ami 15%-kal nagyobb, mint a mai mérések alapján. Ennél is meglepőbb eredményt kapunk azonban akkor, ha a 157 méteres egyiptomi sztadionnal számolunk, akkor ugyanis mindössze 2% a különbség az Eratoszthenész által mért (39 250 km) és a valós adatok (40 005-40 077 km) között.
A görög polihisztorok és tanítványaik tehát már az ókorban elfogadták, és tudták, hogy a Föld nem lapos, hanem gömbölyű, a méreteken viszont vitatkoztak. Ptolemaiosz például csak 33 000 km-esnek gondolta a Föld egyenlítői kerületét.
Aztán jött a felvilágosodás után csak sötétnek nevezett középkor, és az emberek mindent elfejtettek? Korántsem. Bár a katolikus egyház valóban elég sokáig megvetette az ókori matematikusok eredményeit, mivel azok pogánynak számították, ám már Sevillai Izidor is labdához hasonlította a Földet, és bizánci, zsidó, muzulmán tudósok is tisztában voltak az ókori számításokkal, és eredményekkel. A középkorban pedig a XIII. századtól minden művelt ember tudta, hogy a Föld gömb alakú, nem pedig lapos.
Amikor Kolumbusz Kristóf, Ázsiába akart indulni hajóval, amiből ugye, mint később kiderült, Amerika felfedezése lett, akkor sem arról kellett meggyőznie az embereket, hogy a Föld nem lapos, és a végét elérve nem fog lezuhanni a semmibe, hanem a vállalkozás kivitelezhetőségéről, valamint a számításainak helyességéről. Kolumbusz egyébként rengeteg hibát vétett a számításoknál, és ez nagyon sok embert eltántorított attól, hogy támogassa az expedíciót. Például Kolumbusz csak 30.000km-esnek gondolta a Föld egyenlítői kerületét, eltúlozta Ázsia méreteit, és úgy gondolta, hogy a Föld mindössze 15%-át borítja víz, rosszul mérte fel a vitorlák méretét is, stb. Ezek a tévedések azonban mégis egy új földrész felfedezéséhez vezettek, a többit meg már tudjuk.
Persze lehetne mondani, hogy oké, a művelt ember hozzáfért a lexikonokhoz, olyan iratokhoz, amikhez a hétköznapi paraszt nem, neki csak a vasárnapi mise, meg a Biblia forgatása maradt. Így jogosan merülhet fel a kérdés, hogy a Biblia ez ügyben hogyan fogalmaz, milyen álláspontot képvisel? Nem nagyon kívánnék erről vitát nyitni, jómagam nem vagyok vallásos, nem forgatom és nem ismerem a Bibliát és köszönöm jól megvagyok nélküle is. Így csak arra a vizsgálódásra tudok támaszkodni, amit a bejegyzés írása előtt végeztem. Ez alapján pedig inkább azt mondanám, hogy a Biblia nem fogalmaz egyértelműen. Bele lehet kapaszkodni és lehet lovagolni szavakon, kifejezéseken, mondatokon, de ebben rengeteg a buktató. Ehhez nem a fordítást kellene vizsgálni, ami sok esetben pontatlan, hanem az eredeti iratot. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a Biblia egy összeválogatott mű, több szerző tollából, így akár még az azonos szavakat is eltérő értelemben használhatták. Véleményem szerint ez egy parttalan vita, szerintem nem lehet egyértelműen a Bibliára támaszkodva sem cáfolni sem igazolni, főleg nem mondat részeken rugózva, hogy mit is állít ez ügyben. A Bibliát pedig ahány ember annyiféleképpen értelmezték és értelmezik ma is. A középkor egyszeri emberét pedig nem foglalkoztatták ezek a dolgok. Fontosabb volt számára a napi betevő megteremtése, mint azon morfondírozni két kapavágás között, hogy vajon ez a Föld most lapos, gömbölyű, üreges, vagy esetleg csak egy hologram.
A lapos Föld elmélet tehát nagyon sokáig csak a nagyon műveletlenek között terjedhetett, ha egyáltalán terjedt, és sokáig úgy tűnt, hogy teljesen kihal, ám a 19. század fordulatot hozott. Ez volt az első alkalom, hogy a tudomány és az egyház nagyon sokszor, nagyon komoly összetűzésekbe került, elég csak arra gondolni, hogy ekkoriban állt elő Charles Darwin az evolúció elméletével is. Ebben a vitákkal terhelt évszázadban alapította meg Samuel Rowbotham nevű angol feltaláló és helyi vallási vezető a Flat Earth Society-t, ami a Biblia szó szerinti értelmezése alapján azt vallotta, hogy a Föld márpedig lapos, és a tudomány hazudik az embereknek. Az elborult nézet elég sok embert meggyőzött, így sokan csatlakoztak a gyülekezethez. Egészen az első világháborúig volt népszerű, utána lassú hanyatlásnak indult, majd teljesen megszűnt.
Szerencsére manapság elég kevesen vallják azt, hogy a Föld lapos, bár biztosan vannak olyanok, akiket a műholdas felvételek sem győznek meg, újabban inkább az üreges Föld-elmélet a divat, amiről még mindig lógok az olvasóknak egy bejegyzéssel, de lassan csak össze fog jönni.
Ajánlott olvasmány: Hahner Péter - 100 történelmi tévhit
A videóról
A bejegyzés végéhez közeledve akkor írnék egy keveset a videóról. Nos, dr. Opál Sándor bár magát nem vallja ufó-hívőnek, erősen vonzódik a paranormális jelenségekhez, és magát bioenergetikusnak tartja. Korábbi éveiben már voltak hajmeresztő kijelentései. Például a Fidesz embereit bioenergetikusok veszélyeztetik, akik manipulálni tudják a politikusok agyát. Szerintem nincs agyuk, amit manipulálni tudjanak, de ez maximálisan személyes vélemény, és nem csak a Fideszre igaz ez, hanem úgy en bloc.
Eleinte Opál mond érdekességeket, bár annyira nem jártam utána a kijelentéseinek, de rendben fogadjuk el, a Naprendszer gyarmatosításánál azonban már ráncoltam a homlokomat, és komolyan elkezdtem kétségbe vonni a szavait. Gyorsan leszögezném, hogy az ufó aktákkal kapcsolatos kijelentéseit nem kérdőjelezem meg, hiszen biztosan vannak ufó akták, csak hát ugye nem mindegy, hogy mit értünk ufók alatt, és itt elsősorban az azonosítatlan repülőobjektumot kell érteni. Ezt a megfogalmazást használva pedig rögtön érhető, hogy a "rendszerváltás" után, miért csökkent az ufó aktivitás Magyarország légtere felett. Kevesebb kémműhold, kémrepülőgép hatolt be a légterünkbe, az oroszok kevesebb alkalommal tesztelték a gépeiket. Nem azért csökkent tehát az aktivitás mert valamiféle egyezményt kötöttünk az ufókkal.
Ugyanazt tudom itt is leírni, amit már a kanadai ex-védelmi miniszter kijelentésénél: nem releváns, hogy valaki milyen pozícióban dolgozott korábban, nem lehet csak azért minden szavát elhinni, mert ő ott dolgozott. Bizonyítékok kellenek, és nem csak üres szavak.
Pataky Attila pedig roppantmód idegesítő volt ebben a videóban. Izgett-mozgott, láthatóan zavarta, hogy nem jut szóhoz Opál mellett. Félbeszakította többször is, mind Opál Sándort, mind a műsorvezetőt. Eléggé bunkó, tenyérbemászó és nevetséges volt. Ezt meg csak betetézte az újabban nagyon divatos kalocsai mintás ruhaszettel.